top of page

Letní tábory v Česku. Jaké jsou možnosti?

Léto je tu a s ním i příležitost poslat děti do Česka na letní dětský tábor.


Kde a jak vybrat letní dětský tábor?


V České republice se setkáte s různými typy letních táborů pro děti. Existují v zásadě tři typy táborů:


  1. pobytové letní dětské tábory s přespáváním v místě konání

  2. příměstské tábory, které poskytují celodenní program a většinou i stravování pro děti, ale děti v místě konání nepřespávají

  3. tábory pro rodiny s dětmi, kam jede s dítětem i rodič


Důležité je vybrat z těchto dvou variant tu, která je pro dítě příjemná. Ideální je, pokud tábor vybíráte společně podle zájmů a preferencí dítěte.


Pokud by pro dítě mělo být přespání na letním táboře mimo domov novinkou, doporučujeme spíše začít příměstským táborem nebo táborem pro rodiny s dětmi. Už samotný pobyt dítěte v majoritně českém prostředí je výzvou, kterou některé děti hůře snáší. Přespání mimo domov je taktéž pro některé děti zátěžovou situací. Doporučujeme začít pozvolna.


Bezpečnou variantou je také přihlášení na tábor společně s kamarády nebo dětmi z širší rodiny, které dítěti pomůžou překonat případné socializační nebo jazykové obtíže.


Velkým pomocníkem při vyhledávání konkrétního tábora může být portál Tábory.cz.


V Praze organizuje příměstské tábory více organizací. Zde uvádíme několik prověřených:


Co a jak zařídit před začátkem tábora?


Kromě přihlášky a zaplacení poplatku je třeba zařídit několik dalších formalit. Pro účast na táboře bude třeba zajistit potvrzení o zdravotní způsobilosti od lékaře. Formulář potvrzení je ke stažení na webových stránkách organizátora tábora.


Potvrzení lze zajistit dvěma způsoby. Buď můžete před táborem navštívit jakéhokoliv českého lékaře, který vám za poplatek potvrzení potvrdí. Nebo můžete navštívit svého pediatra v zemi, kde žijete, ale je třeba, aby stvrdil svým podpisem pozvrzení ve svém jazyce a i překlad tohoto dokumentu. Poté je třeba listinu ověřit. Více o tomto postupu najdete zde.


Na tábor je třeba taktéž zřídit kopii dokladu o zdravotním pojištění. V případě, že žijete v zemi Evropské unie, stačí okopírovat doklad o zdravotním pojištění země, kde žijete. Toto platí i pro některé státy mimo Evropskou unii, jejichž seznam najdete zde.

Pokud žijete mimo Evropskou unii, je třeba dítěti sjednat adekvátní zdravotní pojištění po dobu trvání tábora a cesty do Česka a zpět.

Na tábor je třeba před odjezdem podepsat ještě tzv. Potvrzení o bezinfekčnosti a Souhlas se zpracováním osobních údajů. Pokud má dítě dlouhodobě předepsanou medikaci, je vhodné předat zdravotníkovi tábora rozpis léků s dávkováním.


Kdo může doprovodit dítě k odjezdu na tábor?


Dítě může doprovodit jakákoliv osoba vámi pověřená. Může se jednat o rodinné příslušníky nebo známé. Vše záleží na domluvě a vašich kontaktech v Česku.


Co dalšího je vhodné před začátkem tábora promyslet?


V případě, že dítě cestuje ze země s výraznějším časový posunem nebo odlišným podnebím, zvažte, zda mezi příjezd do ČR a začátek tábora nevložit několik dní na aklimatizaci v Česku.


Většina letních dětských táborů vaří klasickou českou kuchyni. Pokud máte pochyby, zda dítě bude s jídlem spokojeno, doptejte se vedení tábora na možné úpravy jídelníčku.


Pokud máte obavu, zda dítě zvládne komunikaci v převážně českém prostředí, je možné přijet do ČR dříve, aby si dítě společně s vámi zvyklo na základní životní a komunikační situace (pozdravy, nakupování, neformální kontakt s dětmi na hřišti nebo v zábavním parku, pravidla dopravního provozu, objednávka v restauraci, seznámení s českou kuchyní). Samostatnost v konkrétních životních situacích dá dítěti i větší jistotu v komunikaci obecně.


Sebedůvěra v českém prostředí je to nejcennější, co může dítě pobytem v Česku získat.506 zobrazení

Comments


bottom of page