citanky moje ceska skola

Jazyková úroveň dětí vyrůstajících ve vícejazyčném prostředí bývá jiná než u dětí pocházejících z ryze českého prostředí.

A proto jsme se rozhodli založit knižní edici „Čti česky“ s cílem vytvářet čítanky a další vzdělávací materiály pro zjednodušené čtení – texty připravené přímo na míru dětem žijícím v zahraničí, zohledňující adekvátní způsob čtení.

Čti česky

„Pověst o Horymírovi a Šemíkovi“

Na čítance s názvem „Pověst o Horymírovi a Šemíkovi“ pracovali studenti z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, žáci z České a slovenské školy Okénko v Londýně, odborníci na didaktiku, logopedii a vzdělávání. Ilustrace vytvořila Eliška Karešová.

Tvorba první čítanky „Pověst o Horymírovi a Šemíkovi“ byla podpořena z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci dotačního programu Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí.

Čítanky se zaměřují na rozvíjení techniky čtení a prohloubení čtení s porozuměním. Pracují s omezenou slovní zásobou a jednoduchou větnou stavbou. Příběhy jsou krátké, a přesto vystavěné tak, aby byly pro děti poutavé a od četby je neodrazovaly.

Témata rovněž rezonují s učivem, které se probírá i na základní škole, jako jsou cestopisy, historie či mytologie a legendy.

Každá čítanka obsahuje metodiku, pracovní list a výkladový slovníček.

Čítanky mohou využít učitelé na procvičování čtení ve škole, rodiče na čtení doma nebo děti na samostatné čtení.

Čítanky